O Mnie

Debiutowała jako wokalistka popowego zespołu Varius Manx, z którym nagrała dwie płyty "Emu”(1993) i "Elf”(1995). Oba wydawnictwa odniosły olbrzymi sukces komercyjny, zdobywając uznanie zarówno publiczności jak i krytyków muzycznych. Prawie milion sprzedanych płyt, a także szereg prestiżowych nagród (m. in. Grand Prix oraz Nagroda Dziennikarzy na 31. Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie), zadecydowały, że Anita stała się jednym z najważniejszych głosów swojego pokolenia. Niekwestionowane hity zespołu, do których napisała teksty - takie jak „Piosenka księżycowa” czy "Zanim zrozumiesz” – na zawsze wpisały się w poczet hymnów popkultury lat dziewięćdziesiątych, stając się jednocześnie evergreenami, które do dzisiaj królują w rozgłośniach radiowych.


Mimo spektakularnego sukcesu, z końcem 1995 roku, wokalistka podjęła decyzję o wycofaniu się z życia publicznego, a tym samym – ku rozpaczy fanów – o opuszczeniu szeregów zespołu. Zdecydowała się również wykorzystać pojawiającą się okazję, by zamieszkać w Londynie i to właśnie tam rozpoczęla pracę nad swoim pierwszym solowym albumem. Jesienią 1996 roku  powróciła do kraju z płytą "Wszystko się może zdarzyć”, którą ugruntowała swoją pozycję jako niezależna i ceniona artystka. Po raz pierwszy miała także okazję, by zaprezentować słuchaczom swoje autorskie kompozycje, do których również napisała większość tekstów. Krążek osiągnął status potrójnej platyny, był także nominowany do najważniejszej nagrody polskiego przemysłu fonograficznego – "Fryderyk ‘96” aż w pięciu kategoriach. Single „I wszystko się może zdarzyć”, "Piękna i rycerz” oraz "Mosty”  tygodniami nie schodziły z list przebojów. Dodatkowo utwór „I tylko noce” znalazł się na ścieżce dźwiękowej filmu "Pułapka” w reżyserii Adka Drabińskiego, a sama Anita gościnnie pojawiła się w jednej ze scen.


W kolejnych latach  artystka z powodzeniem kontynuowała karierę solową wydając dwa następne albumy:  "To co naprawdę” (nagrany ponownie w Anglii, zyskał status złotej płyty) oraz "Moje oczy są zielone”, zrealizowany z udziałem polskich muzyków sesyjnych.


W 2002 roku artystka zawiesiła działalność solową i w wyniku intensywnych poszukiwań nowych środków wyrazu nawiązała współpracę z Johnem Porterem. Jak się wkrótce okazało (wbrew początkowym opiniom), dzieląca ich duża różnica wieku czy kompletnie odmienna przeszłość artystyczna  nie przeszkodziły im w stworzeniu duetu idealnego.


Lipnicką i Portera doceniono bardzo szybko, a ich twórczość spotkała się z uwielbieniem zarówno słuchaczy jak i krytyków. Ich pierwszy wspólny projekt zatytułowany "Nieprzyzwoite piosenki”, powstawał w Londynie przez blisko rok, a promujący to wydawnictwo singiel „Bones of Love”  błyskawicznie podbił listy przebojów. Płyta pokryła się platyną i została wielokrotnie nagrodzona – między innymi statuetką Fryderyka w kategorii Najlepszy Album Roku (pop). Kolejne, wspólnie zrealizowane krążki "Inside Story” i "Goodbye”, z Chrisem Eckmanem w roli producenta,  jedynie umocniły pozycję rynkową tandemu Lipnicka/Porter, który zapisał się w historii polskiej muzyki jako niepowtarzalny w klimacie duet z pogranicza alternatywnego folku i country. Obie płyty uzyskały status złotych, a ich popularność podkreśliły setki wspólnie zagranych koncertów w kraju i za granicą, podczas których zawsze byli niezwykle ciepło przyjmowani przez publiczność.


Na początku 2009 roku Anita pojawiła się gościnnie na solowym projekcie Chrisa Eckmana zatytułowanym "Last Side of The Mountain”. Owocem tej współpracy była wspólnie zaśpiewana piosenka "Who Will Light Your Path?”, będąca singlem promującym płytę.


Jesienią tego samego roku Anita wróciła na scenę z długo wyczekiwanym solowym albumem "Hard Land Of Wonder", na którym zadebiutowała w roli producenta. Zdecydowanie odcinając się od swoich popowych korzeni, artystka zaprezentowała się tym razem w intymnej odsłonie z gatunku "singer songwriter”. Jej autorski album – nagrany w całości w języku angielskim – pokrył się ostatecznie złotem. Docenili go nie tylko słuchacze, ale również koledzy z branży, by w 2010 roku uhonorować go Fryderykiem w kategorii Album Roku – Piosenka Poetycka.


Rok 2012 upłynął Anicie pod znakiem działań podejmowanych wspólnie z innymi artystami. Między innymi można ją było usłyszeć w wyjątkowym projekcie muzycznym Muzeum Powstania Warszawskiego, zatytułowanym "Morowe panny”, który opowiadał historie kobiet biorących udział w walce o niepodległość Polski. Na płycie wydanej z okazji obchodów 68. rocznicy wybuchu powstania znalazła się kompozycja "Jeśli nie wrócę”, do której artystka napisała słowa, a wspólnie z Johnem Porterem – muzykę.


W tym samym roku nagrała również partie wokalne dla tytułowej bohaterki animowanej produkcji Disneya "Merida Waleczna” oraz zaśpiewała gościnnie na solowym albumie Macieja Werka. To właśnie ich wspólna kompozycja pt. "Lula” promowała płytę wokalisty grupy Hedone.


Jednak głównym przedsięwzięciem angażującym Lipnicką tego roku stał się jej artystyczny romans z zespołem Voice Band - grupą wokalną nawiązującą stylem śpiewania i repertuarem do przedwojennych chórów męskich. Pomysłodawcą i założycielem tego działającego do dziś kwartetu był brat Anity – Arek. Artystka została producentem wykonawczym retro-projektu  "W siódmym niebie”, czuwała też nad przebiegiem nagrań oraz pojawiła się w charakterze wokalistki  w czterech utworach z albumu.


Wydana jesienią 2013 roku kolejna płyta artystki, zatytułowana "Vena Amoris”, jest dowodem na konsekwentną realizację niezależnej wizji artystycznej. Nagrana w osiem dni ("na żywo”), będąca wyrazem dalszych poszukiwań i muzycznych fascynacji mocno osadzonych w stylu "americana”, zebrała niezwykle entuzjastyczne recenzje. Tuż po jej wydaniu artystka wyruszyła w trasę z muzykami z Anglii, biorącymi udział w nagraniach.


Przełom 2016 i 2017 roku to cykl koncertów zorganizowanych pod hasłem "Na Osi Czasu”, będący swoistym podsumowaniem ponad dwudziestoletniej działalności artystycznej Anity. Trasa okazała się dużym sukcesem, a nowe aranżacje wykonywanych utworów nie dość, że podbiły serca publiczności, która na przestrzeni lat dorosła razem z Anitą, to dodatkowo zostały utrwalone na pierwszym w dorobku artystki albumie "live”, wydanym pod tym samym tytułem.


17 listopada 2017 r. ukazał się szósty studyjny solowy album Anity Lipnickiej, zatytułowany "Miód i dym”. Płyta została tym razem nagrana w całości w Polsce, z towarzyszeniem zespołu The Hats, który od kilku lat towarzyszy Anicie na scenie. Pierwszym singlem promującym ten krążek był utwór "Ptasiek", który z miejsca uplasował się na wysokich pozycjach list przebojów (trzy miesiące w pierwszej dziesiątce LP 3), zaś animowany teledysk do piosenki, stworzony przez Marka Gray'a (prywatnie męża Anity) doczekał się na YouTube największej ilości odsłon ze wszystkich dotychczas publikowanych przez artystkę wideoklipów. Kolejnymi singlami z płyty były utwory "Z miasta” i "Raj”, do których – co ciekawe - teledyski powstały przy udziale Fismolla w roli operatora kamery.


Nad produkcją albumu "Miód i dym” czuwała Anita, do spółki z realizatorem dźwięku Łukaszem Olejarczykiem. Sama określa go jako: "…materiał niezwykle eklektyczny, piosenki na nim zawarte mają różną temperaturę, intensywność emocjonalną – od śmiechu przez łzy, od dowcipu po zadumę nad życiem, istnieniem ogólnie... Muzycznie, to jednak bardzo spójne, organiczne granie. Pobrzmiewają tu echa folku, alt country i bluesa, nawiązujące do złotych czasów hippisowskich. W tekstach dużo jest wątków przyrodniczych, odniesień do natury – wszystko to za sprawą krajobrazów jakie towarzyszyły nam podczas tworzenia tego materiału: blisko wody, jeziora, wśród gór i lasów, z dala od cywilizacji i wielkomiejskiego zgiełku...”. To pierwsza płyta Anity, na której pojawiają się gościnnie także inni wokaliści zaproszeni przez artystkę. Tomek Makowiecki, Ralph Kamiński, Julia Pietrucha, czy wspomniany wcześniej Fismoll, pięknie wkomponowują się w klimat tego albumu, w żaden sposób go nie zaburzając, a  piosenki z ich udziałem zostawiają trwały ślad w świadomości słuchaczy, co potwierdzają licznie zwesząd spływające pozytywne recenzje.


Image

Chaos Management Group

Kontakt z mediami

Maciek Pilarczyk
tel: +48 602 675 514
email: m.pil@chaos.com.pl

Organizacja Koncertów

Sławomir Jórasz
tel: +48 602 791 012
email: sjor@chaos.com.pl

Warner Music Poland

Promocja

tel: +48 22 549 18 96
email: promocja@warnermusic.pl

Copyright © 2017 Anita Lipnicka. All rights reserved.