O Mnie

Debiutowałam jako wokalistka pop rockowego zespołu Varius Manx, z którym nagrałam dwie płyty - "Emu"(1993) I "Elf"(1995). Obie odniosły olbrzymi sukces komercyjny. W świadomości wielu osób ten etap mojej działalności do dziś pozostaje szczytem moich artystycznych dokonań - nic co zrobiłam potem, nie osiągnęło już bowiem takiego poziomu popularności. Ja postrzegam te płyty jako "startowe", na których dopiero nabierałam ogłady w roli autorki tekstów i piosenkarki. A moją obecność w zespole, jako pierwszy odcinek długiej drogi w poszukiwaniu własnej muzycznej tożsamości.

W 1995 roku odeszłam z zespołu i zamieszkałam na jakiś czas w Londynie. Tam nagrałam swój pierwszy solowy album zatytułowany "Wszystko się może zdarzyć"(1996), którym wróciłam na rynek fonograficzny. W kolejnych latach wydałam jeszcze dwie płyty: "To co naprawdę"(1998) oraz "Moje oczy są zielone"(2000), z których ostatnia została zrealizowana już w Polsce. Projekty te, przyjęte przez krytyków i publiczność z mieszanymi uczuciami, dla mnie były równie ważne. Na nich uczyłam się pracy w studio, podejścia do nagrań w sposób bardziej świadomy i analityczny, podjęłam też pierwsze próby komponowania własnych piosenek i partycypowałam w ich produkcji. To były płyty "eksperymentalne".

Milowym krokiem w mojej karierze było spotkanie Johna Portera, walijskiego artysty wywodzącego się z niezależnej sceny muzycznej. Na blisko 10 lat zawiesiłam działalność solową by całkowicie oddać się pracy w duecie. Owocem tej fuzji były trzy wydawnictwa "Nieprzyzwoite piosenki" (2003), "Inside Story"(2005) oraz "Goodbye" (2008), na których po raz pierwszy zaśpiewałam swoim głosem, i z którymi wreszcie mogłam się w pełni identyfikować. Możliwość współpracy z muzykiem, autorem tekstów i kompozytorem znacznie bardziej doświadczonym ode mnie, wiele mnie nauczyła. Stała się też katalizatorem wyzwalającym mój potencjał i śmiałość w realizowaniu własnych artystycznych wizji.

Kolejne solowe albumy studyjne jakie nagrałam, "Hard Land of Wonder" (2003), "Vena Amoris"(2005) oraz "Miód i dym"(2017), uważam za najbardziej "świadome i dojrzałe" w swoim dorobku. Choć różnią się od siebie nastrojowo i stylistycznie, wszystkie są konsekwentnym następstwem moich poszukiwań oraz odzwierciedleniem muzycznych fascynacji, silnie osadzonych w muzyce autorskiej z pogranicza alternatywnego folku i country. Zadebiutowałam też na nich w roli producenta i aranżera własnych kompozycji. Dwie pierwsze z wyżej wymienionych płyt zostały zrealizowane w Anglii; ostatnia powstała w Polsce, z udziałem muzyków z zespołu The Hats, który od kilku lat towarzyszy mi na scenie.

Z tym samym zespołem nagrałam również jedyny w swej dotychczasowej działalności album live zatytułowany "Na Osi Czasu", będący zapisem koncertu z retrospektywnej trasy pod tym samym tytułem, którą odbyliśmy na przełomie 2016 i 2017 roku.

Image

Chaos Management Group

Kontakt z mediami

Maciek Pilarczyk
tel: +48 602 675 514
email: m.pil@chaos.com.pl

Organizacja Koncertów

Sławomir Jórasz
tel: +48 602 791 012
email: sjor@chaos.com.pl

Warner Music Poland

Promocja

tel: +48 22 549 18 96
email: promocja@warnermusic.pl

Copyright © 2017 Anita Lipnicka. All rights reserved.